תרגום "אתר הבית של גיליון הסגנונות המדורג"
גרסה מקורית: http://www.w3.org/Style/
גרסה מתורגמת: גרסה זו:
מתרגם: א. פרידריך


שימו לב כי הדפים הבאים מכילים תוכן מתורגם מתוך אתר הבית של גיליון הסגנונות המדורג של ה-W3C.

התוכן המקורי מוגן בזכויות יוצרים. אנא קראו את ההערות בראש כל אחד מהעמודים. המתרגם והוא בלבד מחזיק בזכויות היוצרים המצויות כאן. המתרגם מודה לאנשים הבאים על עזרתם: אקסל פרידריך: Futsal, Forum. אקסל פרידריך. המתרגם אינו מתחייב לתרגום נטול טעויות. המסמך העדכני היחיד הינו המסמך המקורי באנגלית מתוך W3C. הערות המתרגם מסומנות באופן מיוחד ואינן חלק מן המסמך המקורי. נכון לעכשיו ניתן למצוא את המסמכים הבאים באתר זה:

גיליונות רשת מסוגננים
דף הבית

(דף זה משתמש בגיליון סגנונות מדורג)

מה חדש?

מהם גיליונות מסוגננים?

גזרי עיתונות

ועידות

CSS

XSL

DSSSL

CSS-DOM & SAC

“ אנו תקווה כי חידושים אינטרנטיים עתידיים ילכו בעקבות הדוגמה שהציב איחוד האינטרנט בעבודתו על גיליון הסגנונות המדורג.”

— ג'ייקוב נילסן

מה חדש?

ראה את דפי ה“מה חדש?” של ה-CSS וה-XSL.

מהם גיליונות מסוגננים?

גיליונות מסוגננים מתארים כיצד מסמכים יוצגו על המסך, בדפוס, ולמעשה את צורת הביטוי שלהם. W3C פעלה לקידום השימוש בגיליונות מסוגננים באינטרנט מאז שהוקם האיחוד ב-1994. בעקבות קידום הסגנונות העלה ה-W3C מספר הצעות (CSS1, CSS2, XPath, XSLT).ה- CSS בפרט מיושם באופן נרחב בדפדפנים.

ע"י צירוף גיליונות מסוגננים למסמכי רשת מובנים (למשל, HTML), כותבים וקוראים יכולים להשפיע על תצוגת המסמכים ללא ויתור על אי-התלות בהתקן או הוספת תגי HTML חדשים.

הדרך הקלה ביותר להתחיל להתנסות עם גיליונות מסוגננים היא למצוא דפדפן התומך ב-CSS. מתקיימים דיונים לגבי גיליונות מסוגננים ברשימת התפוצה של www-style@w3.org וב- comp.­infosystems.­www.­authoring.­stylesheets.

פיתוח הסגנונות של ה-W3C כולל XSL, המורכב משילוב של XSLT ו“אובייקטי תצורה” (XSL-FO).

מדוע שתי שפות גיליונות מסוגננים?

מתלבטים איזו לבחור? קראו את "CSS & XSL"

העובדה כי W3C פיתח XSL בנוסף ל-CSS עוררה בלבול מסוים. מדוע לפתח שפת גיליונות מסוגננים שנייה כאשר המתכנתים היישומיים אפילו לא סיימו את הראשונה? את התשובה ניתן למצוא בטבלה הבאה:

CSS XSL
ניתנת לשימוש עם HTML? yes no
ניתנת לשימוש עם XML? yes yes
שפת מעבר? no yes
תחביר CSS XML

המאפיינים הייחודיים של ה-CSS מאפשרים להשתמש בה לעצב מסמכי HTML ו-XML. לעומת זאת , XSL, יכולה להמיר מסמכים. לדוגמה, XSL יכולה לשמש להמרת נתוני XML למסמכי HTML\CSS בשרת אינטרנט. כך, שתי השפות משלימות זו את זה וניתן להשתמש בהן בצוותא.

ניתן להשתמש בשתי השפות כדי לעצב מסמכים בסגנון XML.

CSS ו-XSL משתמשות באותו מודל תצורה בסיסי ולפיכך יש למעצבים גישה לאותן תכונות סגנון בשתי השפות. W3C יעבדו קשה כדי לוודא שהיישומים ההדדיים של מודל הסגנון יהיו זמינים.

הסבר של ה-W3C בנושא "Using XSL and CSS together" זמין להלן.

גזרי עיתונות

אם הנכם חדשים בתחום, ייתכן שברצונכם לפתוח בקריאת גזרי עיתונות בנושא גיליונות מסוגננים:

ראה את CSS ואת דפי ה-XSL למידע נוסף ולמאמרים (חדשים יותר).

CSS

מידע לגבי הכפתורים בתחתית עמוד זה ניתן למצוא ב עמוד הכפתורים ובמתקף ה-CSS.

גיליון סגנונות מדורג (CSS) הינו מנגנון גיליונות מסוגננים אשר פותח במיוחד עבור צרכיהם של מעצבי ומשתמשי רשת.

XSL

ל-W3C יש קבוצת עבודה המפתחת את השפה המסוגננת בת-ההרחבה (XSL – eXstensible Style Language). ה-XSL מתבססת על DSSSL ו-CSS וייעודה העיקרי הוא לנתוני XML בעלי הבניה חזקה אשר, בין השאר, צריכים ארגון גורמים מחדש לפני הצגתם. למידע נוסף על XSL ראה דף משאבי ה-XSL של W3C.

DSSSL

DSSSL הינה שפת המרת עץ וסגנון מסמך הנפוצה בקרב רבים בקהילת ה-SGML. משאבי DSSSL ברשת:

CSS-DOM & SAC

ניתן ליצור ולערוך קובץ CSS “באופן ידני”, דהיינו, באמצעות עורך טקסט, אך ביכולתכם גם לכתוב תוכנה ב-ECMAscript, ג'אווה או שפה אחרת המסוגלת לערוך גיליון מסוגנן. דבר זה כה נפוץ, עד שכיום ישנן ספריות תוכנה עמוסות בפונקציות זמינות. כדי לסייע בניוד תוכנות וספריות כאלו למערכות מחשב שונות , W3C פיתחה מפרט בשם CSS-DOM, המגדיר את אוסף ההוראות שעל כל ספרייה שכזו לספק.

מודל אובייקטי המסמך של ה-CSS הינו API (Abstract Programming Interface - ממשק תכנות אבסטרקטי) לעריכת CSS (ובמידה מסוימת גם שפות סגנון אחרות) מתוך התוכנה עצמה. API הינו המפרט עבור ספריית התוכנה. אפשר לראות בו ספר הוראות: הוא מתאר את הפונקציות ואת הפרמטרים שלהן, אך אינו מכיל קוד לכשעצמו.

ישנן מספר ספריות CSS-DOM זמינות, עבור מערכות מחשב שונות. רבות מהן חינמיות. דפדפנים רבים מכילים ספריית CSS-DOM מובנית, לשימוש ע"י תוכנות ECMAScripts.

SAC, ממשק תכנון יישומים פשוט עבור גיליון סגנונות מדורג, הינו משלים עבור ה-CSS-DOM. ה-CSS-DOM מכיל פונקציות לעריכת גיליון מסוגנן לאחר שזה נטען לזיכרון; הפונקציות המוגדרות ע"י ה-SAC עוזרות בניתוח גיליון מסוגנן, כלומר, בהעברת גיליון מסוגנן מן הקובץ לזיכרון.

ה-CSS-DOM הינו המלצה של ה-W3C. SAC הינו מיזם הנמצא בפיתוח. תוכנות מסוימות (מלבד דפדפנים) רשומות בדף הסקירה של ה-CSS.

ועידות, סדנאות, מחקר

צוות ה-W3C ונציגי ה-W3C עורכים לעתים קרובות מצגות.

HTML דינאמי

HTML דינאמי הוא מונח המשמש לתיאור דפי HTML בעלי תוכן דינאמי. CSS הינו אחד משלושת המרכיבים ב-HTML דינאמי; השניים האחרים הינם HTML עצמו וג'אווהסקריפט (העובר סטנדרטיזציה תחת השם EcmaScript). שלושת המרכיבים מודבקים יחד באמצעות DOM, מודל אובייקט המסמך.

משאבים קשורים

CSS Valid
CSS!

ברט בוס, ראש תחום פיתוח הסגנון של W3C
Webmaster
עדכון אחרון: $Date: 2009/07/03 13:57:58 $ GMT

Copyright  © 1997-2008 W3C (MIT, ERCIM, Keio)